f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

Inwestycje giełdowe: S&P500 spadek poniżej lutowego dołka

środa, 30 czerwca 2010

S&P500 spadek poniżej lutowego dołka

Wczorajszy dzień na świecie należał do Europy. Spadek wartości euro, najgorsze od miesięcy sesji na rynkach europejskich i kolejny powrót obaw związanych z drugą falą recesji na świecie, którą miałyby wywołać kłopoty fiskalne i radykalne programy naprawcze budżetów państw UE, zbudowały atmosferę przeceny, która w przypadku niemieckiego DAX-a przełożyła się na stratę 3,3 procent. Wall Street poddała się europejskiej presji i już w pierwszych godzinach indeksy spadły dynamicznie, by w kolejnych godzinach spokojniej, ale jednak powiększać stratę. Bilansem dnia były spadki indeksów od 2,65 procent (DJIA) do 3,85 procent (Nasdaq Composite). Szeroki S&P500 stracił 3,1 procent i zakończył dzień na poziomie 1041 pkt.

Warto przez chwilę zatrzymać się na finale sesji S&P500, który w końcówce dnia osunął się w rejon 1035 pkt, co oznaczało spadek poniżej lutowego dołka. Wsparcie, które na przestrzeni miesiąca dwa razy zatrzymało podaż znów prowokowało kupujących i sesja skończyła się nad ważnym technicznie poziomem. Ten dobry dla byków fakt ma jednak wadę w postaci zamknięcia na najniższym poziomie od jesieni zeszłego roku, gdyż w cenach zamknięcia lutowe dno zostało przebite. Dlatego warto z dystansem podchodzić do wczorajszej próby byków, choć trudno nie zauważyć, iż kupujący szukają swojej szansy a spadek w siedem dni o 80 punktów i wsparcie muszą prowokować do podbierania akcji.
Przecena przeniosła się do Azji, gdzie Nikkei tracił przeszło 2 procent. Na plusach są jednak futures na S&P500. Spadki na Wall Street nie będą też zaskoczeniem dla giełd europejskich, bo to one wywołały przecenę w USA, więc można przynajmniej oczekiwać prób ustabilizowania cen na poziomach z wczorajszego zamknięcia. W kolejnych godzinach władzę nad rynkami muszą już przejąc dane, które miały zdominować notowania tego tygodnia. W piątek ma pojawić się najważniejszy raport - dane Departamentu Pracy pokazujące kondycję rynku pracy - i dziś o 14:15 gracze dostaną dane ADP, które zawsze są czytane w kontekście tego, jaki może być piątkowy odczyt liczby miejsc pracy poza rolnictwem. Z innych raportów warte uwagi będą dynamika PKB Wielkiej Brytanii, stopa bezrobocia w Niemczech i wreszcie indeks Chicago PMI.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Inwestycje giełdowe Copyright © 2009