f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

Inwestycje giełdowe: Wskaźniki analizy technicznej

poniedziałek, 18 stycznia 2010

Wskaźniki analizy technicznej

Wstęp

Wszelkie wskaźniki i oscylatory zostały stworzone z myślą pomocy w identyfikowaniu pewnych stanów rynku i w ten sposób generowaniu odpowiednich sygnałów. W większości przypadków jakość sygnałów zależna jest od dobranych parametrów (np. długość średniej). Należy też się liczyć się z możliwością generowania fałszywych sygnałów. Z tego też względu swoje decyzje można opierać na grupie wybranych wskaźników, przy czym zbyt duża ich liczba może również prowadzić do błędnych wniosków. Należy także pamiętać, że w różnych stanach rynku, niektóre oscylatory tracą użyteczność. Najlepszym przykładem są oscylatory wykupienia - wyprzedania, które na silnie trendowych rynkach przedwcześnie dają sygnały do zamykania pozycji. Znowu sygnały oparte na przebiciu średnich dają często mylne sygnały w trendach horyzontalnych. W prezentacji poniższych wskaźników zostały opisane podstawowe metody interpretacji, czasem autorzy zalecają w swoich opracowaniach bardziej wyrafinowane techniki korzystania z wymienionych wskaźników. Również zaprezentowane formuły liczenia wskaźników ulegają różnym modyfikacjom także w programach do analizy technicznej.

Podstawowe oznaczenia użyte we wzorach:

O - otwarcie
C - zamknięcie
H - najwyższa
L - najniższa
V - wolumen

A1[-n] - argument z n- okresów wstecz
MAXL (a1,a2,a3.....) - maximum z listy argumentów
MINL (a1,a2,a3.....) - minimum z listy argumentów
MAX (a1,n) - maximum dla argumentu z ostatnich n- okresów
MIN (a1,n) - minimum dla argumentu z ostatnich n- okresów
SK (a1,n) - średnia krocząca dla argumentu z n- okresów
EMA (a1,n) - średnia eksponencjalna dla argumentu z n- okresów
WMA (a1,n) - średnia ważona dla argumentu z n- okresów

Dywergencje:
Pozytywna dywergencja - sytuacja w której cena osiąga nowe minimum (kolejny dołek niżej), natomiast wskaźnik nie osiąga nowego minimum (kolejny dołek wyżej)

Negatywna dywergencja - sytuacja w której cena osiąga nowe maksimum (kolejny szczyt wyżej), natomiast wskaźnik nie osiąga nowego maksimum (kolejny szczyt niżej)

Literatura obowiązkowa:

Martin J. Pring: Podstawy analizy technicznej
John J. Murphy: Analiza techniczna

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Inwestycje giełdowe Copyright © 2009