f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

Inwestycje giełdowe: Początek tygodnia bez Ameryki

wtorek, 19 stycznia 2010

Początek tygodnia bez Ameryki

Początek tygodnia Amerykanie spędzili poza rynkiem finansowym, świętując Dzień Martina Luthera Kinga.


Rozstrzygnięcia na europejskich parkietach nie było. Rynki w Eurolandzie spokojnie dryfowały w korektach wzrostowych, minimalnie redukując piątkowe zniżki. Frankfurcki DAX zyskał wczoraj 0,72%, przy zbliżonej skali wzrostów na giełdzie w Paryżu i Londynie. Główne indeksy Starego Kontynentu nie były w stanie samodzielnie zadecydować o poważniejszych zmianach. Sesje na wstępie nowego tygodnia należy uznać za szczątkowe, także ze względu na brak danych makro.

Warto w tym miejscu przypomnieć sobie ubiegłotygodniowe zakończenia z nowojorskich parkietów. Otóż średnie giełdowe DJIA, S&P500 oraz NASDAQ Composite straciły odpowiednio po 0,94%, 1,08% i 1,24% w kontekście niewielkiej ilości pozytywnych danych makroekonomicznych. To niepokoi zwłaszcza, że znany, średnioterminowy opór 1150pkt. na S&P500 nie pozwala głównej średniej giełdowej świata na przejście w wyższe wyceny rynkowe. Powyższy indeks notuje około 70% zyski liczone od ubiegłorocznego dna bessy. Tak znaczące odbicie średniej giełdowej S&P500 coraz bardziej ciąży na rynku finansowym. Widać, iż lepsze dane makro nie dopingują byki w windowaniu kursów w górę, w stronę nowych rekordów cenowych. Czasami spokój przy szczytach oznacza przygotowywanie się rynku na głębszą przecenę, na co obecnie inwestorzy powinni zwracać największą uwagę. Ryzyko jest wysokie a każda dodatkowo zainwestowana porcja kapitału powinna być starannie zabezpieczana bliskimi zleceniami stop loss.

Z punktu widzenia techniki ważny wskaźnik rynkowy S&P500 w ujęciu dziennym prezentuje wygasający trend wzrostowy, co potwierdzają wskaźniki DMI/ADX i CCI. Ponadto wcześniej nadmieniony ważny opór 1150pkt. i piątkowa świeca objęcia korekty spadkowej ostrzegają inwestorów przed możliwą do wystąpienia głębszą zniżką. Trwałe przełamanie okolicznego wsparcia 1115 punktów wyprowadzi falę deprecjacyjną o dalszym zasięgu czasowo-procentowym.

Wtorkowy handel na giełdach w Europie powinien rozpocząć się od 0,1-0,5% spadku indeksów, do czego nakłania także tokijski NIKKEI 225, który stracił w dniu dzisiejszym 0,8%.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Inwestycje giełdowe Copyright © 2009