f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

Inwestycje giełdowe: Rynki amerykańskie mają za sobą kolejny spadkowy dzień

piątek, 30 lipca 2010

Rynki amerykańskie mają za sobą kolejny spadkowy dzień

Rynki amerykańskie mają za sobą kolejny spadkowy dzień. Szeroki S&P500 oddał 0,4 procent, gdy DJIA stracił 0,3 procent a Nasdaq Composite 0,5 procent. Z perspektywy końca sesji widać, iż w pierwszej fazie dnia rynek skupił się na słabszych wynikach spółek tej klasy, co Kraft czy Colgate. Jednak fakt, iż przeceniono również paliwowego giganta Exxon Mobil, który ogłosił doskonały raport kwartalny, wskazuje na dominacje znanego z poprzednich sesji nastroju korekcyjnego. Kolejnym wskazaniem sygnalizującym przedłużenie korekty była słaba reakcja rynku na lepsze od oczekiwań dane o liczbie nowych bezrobotnych.

Z punktu widzenia analizy technicznej najważniejszym faktem wczorajszej sesji nie jest spadek S&P500, ale fakt zakończenia dnia na poziomie 1102 pkt, co oznacza obronę wsparcia w rejonie 1100 pkt. Podtrzymuje to lokalną przewagę byków, która pojawiła się po przełamaniu oporu w rejonie 1100 pkt. W praktyce oznacza to, iż w trakcie dzisiejszej sesji w byczym obozie będzie grało nie tylko wsparcie w rejonie 1100 pkt, ale również linia trendu wzrostowego, która dominuje na na rynku od początku miesiąca.

Na wczorajsze notowania można też spojrzeć przez pryzmat oczekiwania na najważniejsze wydarzenie makro kończącego się właśnie tygodnia, którym będzie wstępny szacunek dynamiki PKB USA w II kwartale 2010 roku. Dane będą czytane głównie w kontekście ostatniej walki pomiędzy zwolennikami drugiej fali recesji a zwolennikami ledwie wolniejszego wychodzenia recesji. Oczekuje się, iż dzisiejszy odczyt pokaże wzrost PKB o 2,5 procent. W poprzednim kwartale dynamika PKB wyniosła 2,7 procent, więc dane na prognozowanym poziomie potwierdziłby oczekiwania rynku, iż dynamika wychodzenia z recesji spada, ale o drugiej fali recesji mówić nie można.
Na progu sesji w Warszawie można powiedzieć, iż niewiele raportów będzie wstanie równać się z szacunkiem PKB w USA, ale piątkowy kalendarz makro jest pełen publikacji. Już w nocy pojawiły się dane w Japonii, gdzie w czerwcu odnotowano spadek produkcji przemysłowej o 1,5 procent – oczekiwano wzrostu o 0,2 procent – przy jednoczesnym wzroście bezrobocia. W Niemczech pojawią się dane o dynamice sprzedaży detalicznej a ze strefy euro napłynie odczyt bezrobocia. Finałem dnia będą amerykańskie odczyty indeksów Chicago PMI oraz Michigan Sentiment.

Na rynkach europejskich poranek nie zapowiada się szczególnie emocjonujący. Wall Street skończyła dzień wyżej niż była w momencie zamykania giełd w Europie, więc uwaga skupi się raczej na tym, co działo się w Azji. Tam około 6:00 tokijski Nikkei tracił 1,8 procent. Na minusie są również futures na S&P500 a euro słabnie na tle dolara. W takim kontekście zwykle indeksy w Londynie, Paryżu i Frankfurcie zaczynają Tengenix Reviews dzień od przeceny i WIG20 nie powinien być wyjątkiem. Mimo tego, wszystko wskazuje na to, iż sesja zacznie się w granicach konsolidacji kreślonej pod strefą oporów w rejonie 2500 pkt a jej wynik rozstrzygną dopiero dane o 14:30.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Inwestycje giełdowe Copyright © 2009