f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

Inwestycje giełdowe: Stonowane spadki na S&P500

wtorek, 24 sierpnia 2010

Stonowane spadki na S&P500

Poniedziałkowa sesja na Wall Street rozpoczęła się w byczych nastrojach, które utrzymały się tylko przez pierwsze sześćdziesiąt minut. W dalszej fazie inwestorzy z USA obserwowali spokój na szerokim rynku, który został przerwany na pół godziny przed fixingiem zniżkowaniem głównych indeksów poniżej kreski. Wczorajsza wymiana na nowojorskich parkietach przyniosła stonowane spadki tamtejszych średnich giełdowych. Indeksy takie jak DJIA, S&P500 czy NASDAQ Composite straciły na pierwszej sesji tygodnia odpowiednio po 0,38%, 0,40% oraz 0,92%. Poniedziałkowe potyczki byków w USA doprowadziły do częściowego, niegroźnego zniesienia ubiegłopiątkowego podbicia cen na Wall Street.

W otoczeniu niepewnej sytuacji na rynku akcyjnym inwestorzy obserwowali zmagania gigantów w zakresie fuzji i przejęć. Otóż spółka HP przebiła ofertę firmy Dell aż o jedną trzecią na drodze do przejęcia spółki 3Par. Takie zagranie spowodowało wysokie wzmożenie popytu na akcje przejmowanej firmy. Podrożały one wczoraj aż o 44%. Równie spontanicznie przebiegał handel na eurodolarze, który stracił wczoraj niecałe 0,5%. Wystarczyło to do sprowokowania graczy do wyjścia z długich pozycji z niektórych surowców. Ropa naftowa traciła wczoraj tuż przed zamknięciem giełd w USA nieco ponad 1,30%, przy słabej 0,36% zniżce cen miedzi. Niestabilne wymiany na segmentach surowcowych i umiarkowane umacnianie się amerykańskiego dolara nie pomagało bykom z Wall Street. W takim otoczeniu futures na DAX-a straciły wczoraj 0,22%, przy 0,1% zwyżce indeksu bazowego na zamknięciu giełd Eurolandu. Minimalnie podażowe sygnały z za Oceanu przeniosły się na rynek w Tokio z lewarem, gdzie NIKKEI 225 traci na 90 minut przed fixingiem 1,24%. Spadki na giełdach w Azji i w USA siłą rzeczy zdopingują inwestorów Starego Kontynentu do ujemnego otwarcia wtorkowej sesji, po czym dalsze nastroje powinny przebiegać w rytm odczytów danych makro i pierwszych, przedsesyjnych sygnałów z USA.

Szeroka średnia giełdowa S&P500 przebywa ponad ważnym wsparciem 1061pkt., którego połamanie wyprowadzi groźną zniżkę w kierunku 1019-1010pkt. Pesymiści twierdzą nawet, że przebicie wskazanego wsparcia odbierze bykom argumenty i przyniesie głębszą od oczekiwań wyprzedaż. Aktualne sygnały techniczne rozmywają klasyczny obraz spadkowy, który potwierdza ujemne nastawienie na średniej EMA-13. W związku z tym największą rolę odegrają na S&P500 poziome bariery 1061pkt. lub 1131pkt. w zależności od obranego kierunku.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Inwestycje giełdowe Copyright © 2009